Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux Hosting mi? Windows Hosting mi?
Bir web sunucusunu tek başına yönetmek veya bir hosting sağlayıcıdan web hosting paketi kapsamında bir sunucu kiralamak isteyenler hemen her seferinde aynı soruyla karşılaşır: Linux Hosting mi Windows Hosting mi? Bu iki işletim sistemi yıllardır web hosting piyasasının hakimi konumunda ve günümüzde de dijital alanda birbirleriyle rekabet halinde. İşlev ve uygulamalar anlamında iki sistem arasındaki küçük farklılıklar nedeniyle hangi web hostingin seçileceğine karar vermek kimi zaman çok zor olabiliyor. Windows ve Linux Hosting seçeneklerini daha yakından inceleyerek iki sistemin kendine özgü avantajlarını daha iyi görmek mümkün. Bu tip karşılaştırmalar çoğu zaman dönüp dolaşıp uygulama uyumluluğu meselesine geliyor.

Web hosting işletim sistemleri olarak Linux ve Windows arasında karşılaştırma

1992'den beri ücretsiz olan işletim sistemi Linux web sunucuları için birçok bakımdan en iyi seçenek olarak değerlendirilir. Linux hosting tercih edildiğinde masraflar yalnız ödeme tabanlı destek seçeneği kullanıldığında artar. Güvenilirliği, sağlamlığı ve verimliliği düşünüldüğünde Linux hem web hem de e-posta sunucusu olarak en gelişmiş seçeneklerden biri olduğunu defalarca kanıtlamıştır.

hosting fiyatları

Linux hosting özellikle PHP, Perl, Python, Ruby veya MySQL kullanmayı düşünenler için tercih sebebidir. Windows çözümleri çoğu zaman ücretliyken, Linux hosting için kullanıma hazır ana sayfa çözümleri, uygulamalar (ör. bloglar), içerik yönetim sistemleri ve tartışma forumları gibi çok sayıda açık kaynak uygulama sunmaktadır.  

ucuz hosting

1993 yılında Windows Server'ın çıkmasından beri Microsoft sunucu işletim sistemleri piyasasının en önemli aktörlerinden biri olmuştur. Her ne kadar ücretli olsa da, Microsoft da tıpkı Linux gibi üzerinde anlaşılan kullanım süreleri kapsamında destek ve güncelleme hizmeti sunar. Winows'un Linux'a karşı en önemli üstünlüklerinden biri yüksek performanslı web uygulama frameworkü olan ASP.NET'tir. İletişime yardımcı olan ve projeler üzerinde çalışmayı bir hayli kolaylaştıran SharePoint ve Exchange hala Microsoft'a özgü uygulamalardır. Linux'un açık kaynaklı versiyonları olsa da, çoğu şirket ortamında açık kaynak seçeneği o kadar da popüler değil.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)