Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
propolis , antitümör , antimikrobiyal
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Çakır Propolis Kullanan Hastalarının Yorumlarını Paylaştı
[Image: beeologo_2019.png]

İnsan sağlığına olumlu etkileri ile her gün propolisin kullanımı artmaktadır. Artan propolis kullanımı ile ilgili Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Çakır şunları söyledi: “Ben yaklaşık 3 yıldır hastalarıma takviye edici gıda olarak propolis öneriyorum. Çocukların sağlıklı büyüme gelişmeleri ve güçlü bağışıklık sistemine sahip olmaları için, yüksek antioksidan içeriğine sahip besinleri ve bunların en başında gelen yüksek antioksidan içeriğine sahip olan propolisi tüketmeleri gerekmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda propolisin bağışıklığı artırıcı etkileri ortaya konulmuş, düzenli propolis kullanan çocukların ise daha az hastalandığı ve hastalanma durumunda daha çabuk toparlandıkları görülmüştür. Bu nedenle çocukların yaz kış düzenli olarak günde 10 damla propolis tüketmelerini, ayrıca hastalık durumlarında bu miktarı 4 katına kadar arttırmalarını öneriyorum.”
[Image: tm_172019150414_suda-cozunur-3d.jpeg]
Çakır, yapılan bilimsel çalışmalarda propolisin vücutta B ve T lenfositlerini aktive ederek antikor üretimini arttırdığını ve böylece bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağladığını belirtti. Bunun yanı sıra propolisin antitümör etki göstererek kanser hücrelerinin yok olmasına da destek verdiğini ifade etti.

Propolisin, sağlık üzerine etkilerinden bahseden Çakır çocukların propolis kullanımı ile ilgili yapılmış birçok bilimsel çalışma olduğunu belirtti ve bu çalışmalardan bir tanesinden şu şekilde bahsetti: “2012 yılında Hodeidah Üniversitesi’nde yapılan çalışmada; propolis kullanımın çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı konulan 41 çocuk katılmıştır. Katılımcılardan toplam 17 boğaz kültürü örneği alınmıştır. 17 örnekten 9'unda Streptococcus pyogenes bakterisi, 2’sinde Haemophilus influenzae virüsü ve 6’sında Candida albicans bakterisi tanımlanmıştır. Çalışmada hastalara propolis süte karıştırılarak verilmiştir. Propolis alan çocukların 2-5 günlük bir sürede, propolis almayan çocuklardan daha çabuk iyileştiği tespit edilmiştir. Ayrıca propolisin antimikrobiyal özelliği ile S. pyogenes, H. influenzae ve C. albicans'ın gelişmesini önlediği ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonucunda, propolisin çocuklarda; bakteri, virüs ve kandida türlerinin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde yardımcı aynı zamanda etkili bir antimikrobiyal ajan olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.”

[Image: tm_10122019094517_mega-paket.jpg]
Çakır “Ben BEE’O Propolis markasının hem propolisini hem de diğer arı ürünlerini kullanıyorum. Bir hekim olarak hastalarıma güvenle kullandığım BEE’O Propolisi öneriyorum. Çünkü BEE’O Propolis; Sevgili arkadaşım Gıda Yüksek Mühendisi Propolis Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı tarafından Türkiye’de daha önce üretilmeyen propolisi, yine Türkiye’de ilk kez “Sözleşmeli Arıcılık” modeli ile üretmek adına KOSGEB destekli Ar-Ge projesi ile 2013 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te kurulmuştur.

Başarıları ile kendisiyle gurur duyduğum ve çok sevdiğim sevgili Aslı Elif Tanuğur Samancı; oğlunun bağışıklık sorunundan hareketle yola çıkan girişimci bir annedir. Sevgili Aslı Elif Tanuğur Samancı; bu yolculukta ülkemize Çin'den ithal edilen propolisin yerli üretimine öncülük etmiştir. Türkiye’de ilk defa yerli üretimini başlattığı propolis için, İTÜ ARI Teknokent’te geliştirdiği özütleme yöntemi ile Ar-Ge, inovasyon, girişimcilik ve ihracat alanlarında 15’i uluslararası toplam 29 farklı ödüle layık görülmüştür. Arkadaşımı bu başarılarından dolayı tekrar kutladığımı burada da belirtmek istiyorum” dedi.

Çakır kendi hastalarından aldığı olumlu geri dönüşleri şu şekilde paylaştı:

“Seval Hanım, çocuğunun bebekliğinden beri üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini ve çocuğunun bronşiti olduğunu, ama düzenli olarak BEE’O Propolis damla kullanmaya başladığından beri üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığına daha az yakalandığını ve hastalandığında ise daha kısa sürede atlattığını belirtti.”

“Banu Hanım, çocuğunda birkaç gündür yüksek ateş olduğunu (39.5 °C), boğazlarında ciddi enfeksiyon olduğunu, ateşinin bir türlü düşmediğini ve boğaz enfeksiyonunun da geçmediğini belirtti. BEE’O Propolisi kullanmaya başladıktan 1 gün sonrasında ateşinin düştüğünü ayrıca boğazlarındaki yanma ve kaşıntı hissinin azaldığını söyledi. Hastalığı da 1 hafta içerinde atlattı.”

“Bilge Hanım, çocuğunda alerjik astım olduğunu ve yıllardır ilaç kullandığını fakat özellikle kış aylarında durumunun daha kötü olduğunu belirtti. Propolis kullanmaya başladığından beri kışın dahil her mevsim daha rahat bir nefes aldığını söyledi.”

Çakır “Propolisi doğadan gelen şifa olarak adlandırıyorum. Kendim BEE’O Propolisi düzenli olarak kullanıyor, propolis tüketimi ile ilgili de kliniğime gelen hastalarımı bilinçlendiriyorum ve propolis tüketmelerini öneriyorum.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)